Ένα χρόνο μετά την έναρξη του πολέμου η Χαμάς έχει αποδυναμωθεί, αλλά δεν έχει συντριβεί

22:12 - 24/09/2024

Η στρατιωτική εκστρατεία του Ισραήλ για την εξάλειψη της Χαμάς ως αντίποινα για τις επιθέσεις της 7ης Οκτωβρίου έχει αποδυναμώσει την οργάνωση με την εξόντωση πολλών από τους ηγέτες της και χιλιάδων από τους μαχητές της και με την καταστροφή μεγάλων τμημάτων των εδαφών που ελέγχει. Αλλά η ένοπλη παλαιστινιακή οργάνωση δεν εξαλείφθηκε πλήρως και ένα χρόνο μετά την επίθεση χωρίς προηγούμενο που εξαπέλυσε στο Ισραήλ παραμένει αόριστο το τέλος της κυριαρχίας της στη Γάζα. Η Χαμάς προκάλεσε τον πόλεμο στη Γάζα εξαπολύοντας επίθεση στο Ισραήλ, τη μεγαλύτερη εδώ και χρόνια, με ένοπλους και ρουκέτες. Η επίθεση είχε ως αποτέλεσμα τον θάνατο 1.205 ανθρώπων, οι περισσότεροι εκ των οποίων άμαχοι, σύμ

Διαβάστε Περισσότερα στο Newsbeast.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ Newsbeast.gr

Ρασβάν Λουτσέσκου: «Δεν μιλάω για στόχους, έχουν περάσει μόλις τρεις μήνες στη σεζόν»

Αφροδίτη Γραμμέλη: Εδώ είμαι για να σας πω πόσο χρονών είμαι ή να σας πω την άποψή μου για τα τηλεοπτικά;

Οι πρώτες δηλώσεις της Ευλαμπίας Ρέβη μετά την ξαφνική παραίτηση από το ΟΡΕΝ: Οι κόποι μας θα ανταμειφθούν

Κυνική παραδοχή άνδρα – Βίασε τη γυναίκα του Πελικό, γιατί… δεν είχε τίποτα άλλο να κάνει την παραμονή της Πρωτοχρονιάς!

Σοόυ Τραμπ σε σουπερμάρκετ: Πλήρωσε τα ψώνια γυναίκας – «Μόλις δωροδόκησε κάποιον» σχολιάζουν χρήστες στο Χ

Ο Κώστας Λαλιώτης απαντά στο δημοσίευμα του Newsbeast για την «παρέα των Δολιανών»