Μακρόν: Ο Λίβανος δεν μπορεί να γίνει μία άλλη Γάζα

21:47 - 05/10/2024

Τα φορτία όπλων που χρησιμοποιούνται στον πόλεμο στη Λωρίδα της Γάζας θα πρέπει να σταματήσουν στο πλαίσιο μιας ευρύτερης προσπάθειας, για την εξεύρεση μιας πολιτικής λύσης, δήλωσε σήμερα ο Γάλλος πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν. Η Γαλλία δεν είναι μεγάλος προμηθευτής όπλων για το Ισραήλ, με τις πωλήσεις όπλων της προς το Ισραήλ να καταγράφονται στα 30 εκατομμύρια ευρώ το 2023, σύμφωνα με την ετήσια αναφορά για τις πωλήσεις όπλων του γαλλικού υπουργείου Άμυνας. «Νομίζω ότι η προτεραιότητα σήμερα είναι να επιστρέψουμε σε μία πολιτική λύση κι αυτά τα όπλα που χρησιμοποιούνται στον πόλεμο στη Λωρίδα της Γάζας να σταματήσουν να πωλούνται. Η Γαλλία δεν εξάγει κάποια από αυτά», δήλωσε ο Μακρόν στο ραδ

Διαβάστε Περισσότερα στο Newsbeast.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ Newsbeast.gr

«Κόψτε τις αηδίες περί διαγραφής – Δεν γουστάρω το ελεήστε το Βασιλάκη Καΐλα που παίζει ο πρώην» λέει ο Παύλος Πολάκης

«Εντολή» εκατομμυρίων Αγγελόπουλων σε Μπαρτζώκα – Το… πήραν απόφαση για Φουρνιέ

Γιώργος Θαναηλάκης: «Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα με επιλέξουν στο Deal, να όμως που έγινε»

Kαστανίδης: Χρειαζόμαστε ηγέτες για συλλογικές επεξεργασίες και όχι ομαδάρχες

Μαρία Αντωνά: Δεν μου έχει γίνει πρόταση να βρεθώ στο πάνελ του Γιώργου Λιάγκα, αλλά και δεν μου έχει λείψει η τηλεόραση

«Η τελειότητα του Παναθηναϊκού» – Ανάρτηση της UEFA για το Europa Conference League