Σπουδαία λόγια για τη ζωή από τον Πάμπλο Νερούδα

09:29 - 23/09/2024

Πάμπλο Νερούδα. Ο σπουδαίος ποιητής και διπλωμάτης του οποίου το πραγματικό όνομα ήταν Ρικάρδο Νεφταλί έφυγε από τη ζωή σαν σήμερα το 1973. Δεν ξέρω οι άλλοι πώς αγαπούν, δεν ξέρω πώς αγαπήθηκαν άλλοτε, εγώ σε κοιτάζω και σε ερωτεύομαι, κι έτσι ζω. Το γέλιο είναι η γλώσσα της ψυχής. Εκτός από το σπουδαίο έργο του, άφησε πίσω του σπουδαία λόγια για τη ζωή και την αγάπη, κυρίως μέσω των ποιημάτων του. Μήπως αυτός που πάντα περιμένει, υποφέρει περισσότερο από αυτόν που δεν περίμενε ποτέ κανέναν; Η αγάπη είναι μια σύγκρουση αστραπών. Έχω για τη ζωή μιαν αντίληψη δραματική και ρομαντική. Ο, τι δεν αγγίζει βαθιά την ευαισθησία μου δεν με ενδιαφέρει. Μπορείς να κόψεις όλα τα λουλούδια, αλλά δεν

Διαβάστε Περισσότερα στο Newsbeast.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ Newsbeast.gr

Τύποι που μοιάζουν… υπεράνθρωποι

Αυτός είναι ο ορισμός της κομψής γυναίκας σύμφωνα με το Giorgio Armani

«Φύγανε καρέκλες, μπουκάλια, τραπέζια» – Τι λέει αντιδήμαρχος που τραυματίστηκε στη συμπλοκή σε πανηγύρι στον Κορυδαλλό

Χειροπέδες για ναρκωτικά σε στέλεχος του δήμου Τρικκαίων – Βρέθηκαν στο σπίτι του δενδρύλλια κάνναβης

Μεντιλίμπαρ στους παίκτες: Αυτή η ήττα ήταν δική μου, δεν έκανα σωστές επιλογές στην 11άδα

Το «μυστικό» κουμπί στα αεροπλάνα που πρέπει να γνωρίζουν όλοι οι επιβάτες