Αμερικανοί γιατροί για την Ασπιρίνη: «Περιορίστε την χρήση της για πρόληψη εμφράγματος και εγκεφαλικού»

21:00 - 12/10/2021

Τον περιορισμό στη χρήση της ασπιρίνης για την πρόληψη εγκεφαλικού και εμφράγματος προτείνει μία επιτροπή ειδικών στις ΗΠΑ. Η χρήση μικρής δόσης ασπιρίνης για την πρόληψη εμφραγμάτων και εγκεφαλικών επεισοδίων πρέπει να περιοριστεί, καθώς υπάρχουν ενδείξεις ότι ο κίνδυνος σοβαρών παρενεργειών είναι μεγαλύτερος από τα οφέλη στις περισσότερες περιπτώσεις, με μεγαλύτερο εξ αυτών ότι θεωρείται ένα εξαιρετικά φτηνό όπλο στη μάχη κατά του εμφράγματος. Η Επιτροπή των ειδικών, όπως αναφέρει δημοσίευμα των New York Times, σχεδιάζει επίσης να αναθεωρήσει την από το 2016 σύστασή της για χρήση της ασπιρίνης ως προληπτικού μέσου για τον καρκίνο του παχέος εντέρου. Η σύσταση της επιτροπής Σύμφωνα με τι

Διαβάστε Περισσότερα στο Newsbeast.gr
Για οποιαδήποτε επικοινωνία παρακαλούμε στείλτε στο info@taxidromos.gr
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ Newsbeast.gr

Ένα χρόνο μετά την έναρξη του πολέμου η Χαμάς έχει αποδυναμωθεί, αλλά δεν έχει συντριβεί

Αφροδίτη Γραμμέλη: Εδώ είμαι για να σας πω πόσο χρονών είμαι ή να σας πω την άποψή μου για τα τηλεοπτικά;

Οι πρώτες δηλώσεις της Ευλαμπίας Ρέβη μετά την ξαφνική παραίτηση από το ΟΡΕΝ: Οι κόποι μας θα ανταμειφθούν

Κυνική παραδοχή άνδρα – Βίασε τη γυναίκα του Πελικό, γιατί… δεν είχε τίποτα άλλο να κάνει την παραμονή της Πρωτοχρονιάς!

Σοόυ Τραμπ σε σουπερμάρκετ: Πλήρωσε τα ψώνια γυναίκας – «Μόλις δωροδόκησε κάποιον» σχολιάζουν χρήστες στο Χ

Ο Κώστας Λαλιώτης απαντά στο δημοσίευμα του Newsbeast για την «παρέα των Δολιανών»